Euromaster Bunar  |  Lubliniec - Gliwice - Olesno  |  tel.: 34 353-16-54

Bieżnikowanie

Sam proces bieżnikowania w uproszczeniu polega na zdarciu zużytego bieżnika i nałożeniu nowego.

W teorii umożliwia to zaoszczędzenie sporej kwoty, którą trzeba by było wydać na zakup nowych opon ciężarowych.

Wyróżnia się bieżnikowanie w technologii na zimno i na gorąco.

Bieżnikowanie na gorąco związane jest z odciśnięciem wzoru bieżnika na oponie i jego utrwaleniem w procesie wulkanizacji na wstępnie przygotowanym korpusie.

Bieżnikowanie na zimno to “doklejenie” wcześniej przygotowanego bieżnika do karkasu opony.

W przypadku bieżnikowania na gorąco przygotowuje gotowe formy pasujące tylko do jednego bieżnika i rozmiaru opony. Jest to rozwiązanie dające lepsze efekty, ale trudniejsze i droższe.

Podczas bieżnikowania na zimno bieżnik można dokleić do dowolnego karkasu. Jest to rozwiązanie tańsze, ale mniej precyzyjne.

 

Opony, które zostały poddane bieżnikowaniu są tańsze niż całkowicie nowe produkty. Warto również wiedzieć, że bieżnikowanie jest bardziej ekologiczne niż produkowanie nowych opon. Podczas tego procesu zużywa się mniej materiałów i powstaje mniej produktów ubocznych.

 

 

Oponę bieżnikowaną należy dokładnie sprawdzić pod kątem wystąpienia ewentualnych rozwarstwień. Wymaga to bardzo precyzyjnej kontroli jakości. Panuje powszechna opinia, że opon bieżnikowane są bardziej podatne na uszkodzenia niż nowe produkty. W oponach bieżnikowanych wydłuża się również droga hamowania, co wymusza wolniejszą jazdę (zwłaszcza autem ciężarowym) oraz zwiększa się poziom hałasu generowany przez takie opony.

Użytkowanie opon bieżnikowanych ma swoje wady i zalety, ale warto je rozważyć. Wskazówki i ciekawostki związane z bieżnikowaniem Bieżnikowanie opon może zostać wykonane tylko przez doświadczonych specjalistów w autoryzowanym punkcie.

Opon do samochodów osobowych najczęściej nie bieżnikuje się, bo jest to nieopłacalne. Opony, które mają na swojej ścianie bocznej oznaczenie „REGROOVABLE” mogą zostać poddane jednorazowemu procesowi pogłębiania bieżnika.

 

 

W sprzedaży posiadamy różne marki opon bieżnikowanych takie jak Michelin Remix czy Geyer&Hosaja.

Zapraszamy do kontaktu pod nr

+48 695 902 461

+48 603 097 938