Oświetlenie w aucie jest podstawą bezpiecznej oraz komfortowej jazdy. Niewłaściwie ustawione światła będą oślepiać innych kierowców, co może przyczynić się do stworzenia niebezpiecznych sytuacji drogowych. Przekonaj się, jakie są sposoby regulowania oświetlenia oraz sprawdź, jak samemu ustawić światła w samochodzie.
Gdzie wyregulować światła?
Jednym z obowiązkowych elementów w trakcie badania technicznego auta jest kontrola ustawień przednich świateł. Sprawdzenia oświetlenia polega na dostosowaniu ich prawidłowego rozkładu na drodze oraz wartości ich natężenia. Profesjonalnie przeprowadzona diagnostyka w stacji kontroli pojazdów ma za zadanie przede wszystkim odpowiednią regulację. Warto przeprowadzić ją w kilku sytuacjach, szczególnie:
- w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmrok,
- po demontażu lub wymianie reflektora,
- podczas każdorazowej wymiany żarówek,
- po drobnych stłuczkach i kolizjach,
- w trakcie napraw blacharskich nadwozia,
- przy wymianie elementów zawieszenia.
Przed regulacją ustawienia świateł należy m.in.: odpowiednio obciążyć pojazd, zapewnić prawidłowe ciśnienie w oponach oraz zadbać o właściwe usytuowanie pojazdu.
Ustawianie świateł w samochodzie – jak często?
Stopień oświetlenia trasy, czyli zasięg oraz intensywność świateł, ma duże znaczenie w kwestiach bezpiecznej jazdy. Wszelkie nierówności nawierzchni przyczyniają się do samoistnych zmian położenia reflektorów pod wpływem drgań oraz wstrząsów. W konsekwencji lampy mogą być niewłaściwie ustawione, przez co nie będą doświetlać odpowiednio drogi. Dlatego dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecane jest wykonanie kontroli oraz ewentualnej regulacji świateł przynajmniej dwa razy w roku. Prawidłowe ustawienie sprowadza się do nadania reflektorom właściwego kąta pochylenia zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej.
Jak powinny świecić światła mijania?
Wiele nowych modeli aut jest wyposażonych w światła do jazdy dziennej, które automatycznie włączają się kiedy jest wystarczająco jasno. Jeśli samochód jest ich pozbawiony, to właśnie światła mijania mają za zadanie oświetlać drogę w trakcie jazdy zarówno w dzień, jak i po zmroku. Można z nich korzystać także podczas opadów oraz innych warunków atmosferycznych, niekorzystnie wpływających na widoczność. Światła mijania działają w oparciu o zasadę asymetrii – prawa część trasy z reguły jest znacznie lepiej oświetlona. Zapobiega to oślepianiu kierowców jadących z naprzeciwka oraz pomaga lepiej doświetlić pobocze.
Jak ustawić światła drogowe?
Światła drogowe włączane są kiedy widoczność ulega pogorszeniu – wykorzystywane są szczególnie na nieoświetlonych trasach. Oświetlenie drogowe jest symetryczne, co oznacza, że zarówno prawa, jak i lewa strona jezdni jest równomiernie doświetlona.
Nowoczesne samochody są producencko wyposażone w reflektory, które są automatycznie poziomowane. Jeżeli w aucie nie ma takiej funkcji, wtedy można manualnie wyregulować światła. Wykorzystuje się do tego specjalne pokrętło umieszczone na desce rozdzielczej lub z poziomu komputera pokładowego. Szczegółowe informacje dotyczące użytkowania regulacji oświetlenia można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.
W dolnej części deski rozdzielczej umieszczone jest pokrętło do regulowania wysokości świateł. Jest to funkcja przydatna w przypadku obciążenia pojazdu dodatkową liczbą pasażerów lub ilością bagażu. Warto pamiętać o zasadzie, według której im większe dociążenie, tym bardziej światła powinny zostać obniżone. Jeśli nie zostanie to zrobione, istnieje możliwość, że oświetlenie będzie oślepiało innych kierowców.
Jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem?
Sprawdzanie oświetlenia jest prostą czynnością – regulacji także można dokonać samodzielnie. Najbardziej popularnym sposobem jest ustawianie świateł na ścianie.
Wystarczy pionowy fragment ściany oraz prostopadły do niej odcinek podłoża, który powinien być równy i płaski. Pomocne będzie zaznaczenie krzyżykami na ścianie punktów znajdujących się naprzeciwko środków reflektorów – aby to łatwo zrobić, najłatwiej podjechać maksymalnie blisko ściany. Należy ustawić auto przodem do ściany w taki sposób, by odległość obu reflektorów była równa. Następnym krokiem jest zaznaczenie poziomej linii na ścianie 5 centymetrów poniżej wyznaczonych punktów, można wykorzystać do tego poziomicę.
Ostatnią czynnością jest cofnięcie auta na odległość 10 metrów, włączenie świateł mijania i sprawdzenie położenia oświetlenia na ścianie. Linia rzucanego światła powinna pokryć się z wyznaczoną na ścianie kreską. Lewa lampa powinna generować światło, które pokryje się z zaznaczoną linią poziomą, natomiast prawa powinna unieść się pod kątem około 150 stopni. Miejsce załamania światła powinno znajdować się w osi reflektorów. Jeżeli wszystkie trzy warunki będą spełnione, oznacza to, że światła mijania ustawione są poprawnie. Samodzielna kontrola świateł drogowych polega na obserwowaniu położenia rzucanego światła, które musi pokryć się z wyznaczonymi znakami.
Jest to metoda do ogólnej kontroli ustawień lamp. Do skrupulatnego sprawdzenia działania oświetlenia wykorzystywane są specjalne przyrządy, pozwalające na pozyskanie dokładnych wyników pomiarów. Nowatorskim urządzeniem diagnostycznym do kontroli świateł jest analizator strumienia światła. Dzięki temu urządzeniu można precyzyjnie określić moc żarówek i ustawienia reflektorów.
Żarówki i reflektory samochodowe – jak wpływają na światło?
Na jakość oświetlenia w aucie wpływają zarówno zastosowane żarówki, jak i stan reflektorów. Rzucany snop światła jest uzależniony od ułożenia żarówki w reflektorze. Warto pamiętać o tym, aby zawsze wymieniać żarówki parami, ponieważ z reguły po przepaleniu jednej w krótkim czasie i druga przestanie świecić.
Szyby reflektorów z wiekiem mogą ulegać matowieniu, co znacznie pogorszy skuteczność generowanego oświetlenia. Widoczne na powierzchni zamglenia rozpraszają strużkę światła. Wszelkie niedoskonałości warto systematycznie czyścić – można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z fachowej pomocy. Reflektory po stłuczkach drogowych mogą stracić szczelność, przez co do środka będzie dostawała się woda. Dlatego warto udać się do serwisu i dokonać wymiany reflektora. Warto także pamiętać o tym, aby regularnie czyścić lampy. Szyby reflektorów ulegają zabrudzeniu, kiedy jest mokro. Brudna woda i błoto z jezdni osiadają na rozgrzanej szybie, kiedy woda odparuje, na jej powierzchni pozostanie warstwa brudu. Do czyszczenia szyb można wykorzystać specjalne gąbki znajdujące się na stacjach benzynowych. Regularne przecieranie reflektorów wpłynie korzystnie na widoczność i zapobiegnie oślepianiu pozostałych uczestników ruchu drogowego. Strumień źródła świateł nie będzie się załamywał na zabrudzonej szybie.
Poprawne ustawianie świateł jest gwarancją bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nowoczesne modele samochodów posiadają wbudowany system służący do regulowania położenia reflektorów, który ułatwia ustawienie oświetlenia.