Systematyczne przeglądy klimatyzacji są istotne ze względu na jej poprawne działanie oraz świeżość generowanego powietrza. Jednak należy ich dokonywać przede wszystkim po to, aby ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Sprawdź, jak często serwisować klimatyzację w aucie.
Jak działa klimatyzacja w samochodzie?
Nawiew chłodnego powietrza zapewnia orzeźwienie w letnie dni i pomaga schłodzić wnętrze pojazdu. Komfort termiczny w trakcie prowadzenia auta optymalizuje funkcjonowanie organizmu, przekładając się bezpośrednio na szybkość reakcji oraz bezpieczeństwo jazdy. Sprawna klimatyzacja samochodowa odpowiada także za przejrzystość szyb, usuwając z nich parę.
Układ klimatyzacji – zasada działania
Układ klimatyzacji jest systemem zamkniętym, składającym się z kilku elementów oraz przewodów. Kluczowe są: kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężający, parownik i wiatrak wentylatora. Całość jest podzielona na dwie części: wysokiego i niskiego ciśnienia. W układzie krąży i pracuje czynnik klimatyzacji, odpowiadający za chłodzenie powietrza, które wydostaje się do wnętrza auta.
Podstawowym elementem jest kompresor klimatyzacji. Jest to rodzaj pompy, który odpowiada za sprężanie czynnika i wydajne chłodzenie. Mocno sprężony, rozgrzany czynnik po wydostaniu się z pompy trafia do skraplacza – chłodnicy klimatyzacji. W skraplaczu następuje zmiana stan skupienia czynnika z gazowego na ciekły. Dzięki pędowi powietrza i pracy wentylatora następuje obniżenie jego temperatury. Następnie czynnik przedostaje się do osuszacza, gdzie oddzieloną zostają zanieczyszczenia mechaniczne, para wodna i cząstki powietrza. Osuszacz stanowi pewnego rodzaju filtr, chroniący cały układ przed blokadami. W kolejnym etapie czynnik trafia do zaworu, gdzie następuje jego rozprężenie. W wyniku tak mocnej reakcji zostaje schłodzony, po czym przemieszcza się do parownika, gdzie zmienia się jego ciśnienie. Parownik to mała chłodnica, przez którą przepływa generowany strumień powietrza. Po rozprężeniu czynnik klimatyzacji zostaje zassany przez pracujący kompresor, co rozpoczyna cały proces na nowo.
Zanieczyszczona klimatyzacja – jakie są skutki?
System klimatyzacyjny jest miejscem kumulowania drobnoustrojów. Podczas gdy klimatyzacja jest nieużywana bakterie, pleśnie i grzyby mogą gromadzić się jej zakamarkach. Dlatego warto dokonywać przedsezonowej wymiany lub oczyszczenia filtrów. Regularny, fachowo przeprowadzony serwis jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji. W trosce o zdrowie użytkowników pojazdu warto zadbać o jej stan techniczny.
Nieczyszczone klimatyzatory tworzą idealne warunki do rozwijania się bakterii, pleśni i grzybów, które mogą powstawać m.in. na parowniku, ponieważ sprzyja on zawilgoceniom. Im wyższa temperatura zewnętrzna, tym więcej wilgoci na otworach wentylacyjnych. Wilgoć, ciepło i brak możliwości swobodnego przepływu powietrza wewnątrz klimatyzatora przyczyniają się do rozwoju mikroorganizmów. Mikroby te są rozpylane przez otwory wentylacyjne do kabiny pojazdu, gdzie mają kontakt z błonami śluzowymi oraz oczami – nieuniknione jest ich wdychanie i przedostawanie się do organizmu. W dłużej perspektywie oddychanie zanieczyszczonym, zapleśniałym powietrzem może powodować wiele dolegliwości oraz problemów zdrowotnych, np.:
- zmęczenie, senność,
- bóle głowy,
- podwyższone ciśnienie,
- infekcje bakteryjne,
- reakcje alergiczne objawiające się m.in.: katarem, kichaniem, kaszlem,
- swędzenie oczu lub gardła,
- zapaleniem zatok.
Na negatywne skutki wywołane zainfekowanym powietrzem najbardziej narażeni są alergicy, starsi ludzie, kobiety w ciąży, osoby z obniżoną odpornością, chorzy na astmę czy schorzenia płuc.
Jak wyczyścić klimatyzację?
Do kompleksowego przeglądu klimatyzacji konieczny jest fachowy sprzęt i specjalistyczna wiedza. Podstawowe zabiegi można przeprowadzić we własnym zakresie. Domowych sposobów jest kilka, jednak najbardziej skuteczne metody wymagają posiadania profesjonalnych urządzeń. Dlatego warto udać się do serwisu, którego wyposażenie pozwala na wydajne i skuteczne pozbycie się drobnoustrojów.
Przegląd i kompleksowy serwis klimatyzacji powinien mieć miejsce raz lub dwa razy w roku – częstotliwość zależy od intensywności korzystania z samochodu i klimatyzacji. Zanieczyszczone powietrze i duży ruch samochodowy powodują, że klimatyzacja znacznie szybciej ulega zabrudzeniom i zapyleniom. Regularne czyszczenie i dezynfekcja klimatyzacji samochodowej zapobiegają rozwojowi bakterii, pleśni, grzybów i roztoczy.
Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
Warto zadbać przede wszystkim o regularność kontroli technicznych w serwisach samochodowych. Można ich dokonać w ramach okresowego przeglądu, w którego trakcie klimatyzacja jest profesjonalnie czyszczona przez specjalistów. Dokonywana jest także niezbędna wymiana uszkodzonych elementów, na których gromadzi się osad, który sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Można zaopatrzyć się także w odpowiednio dobrane preparaty i samodzielnie wesprzeć regularny serwis. Specjalne środki do czyszczenia systemów klimatyzacji mogą przybierać formę prostych w użytku płynów, rozpylaczy i pianek, usuwających zgromadzony kurz i brud. Warto korzystać również ze specjalnych środków do dezynfekcji z aktywnymi nanocząsteczkami srebra. Pomagają one utrzymać efekt czystości na dłużej, ponieważ srebro ułatwia pozbycie się mikroorganizmów. Dodatkowo opóźnia ich ponowne rozmnażanie i likwiduje nieprzyjemne zapachy stęchlizny, charakterystyczne dla zaniedbanych filtrów. Systematyczne stosowanie profesjonalnych preparatów zabezpiecza przed osadzaniem się zabrudzeń oraz drobnoustrojów.
Dlaczego klimatyzacja słabo chłodzi?
Słabo działający nawiew skutkuje zaparowaniem szyb i wysoką temperaturą w aucie. Zablokowanie przepływu chłodnego powietrza może być spowodowane zatkaniem filtra przez zalegający brud i kurz. Takie problemy mogą sugerować obecność zanieczyszczeń blokujących swobodny przepływ powietrza w systemie klimatyzacyjnym. Częstym zjawiskiem jest także nieprzyjemny zapach wydostający się z układu klimatyzacji. Dzieje się tak, ponieważ powietrze, które przechodzi przez parownik, przenosi do kabiny pasażerskiej cząstki bakterii. Odpychająca woń stanowi ważny sygnał do oczyszczenia klimatyzacji – może być efektem zalegających wewnątrz bakterii i pleśni.
Zaniedbane instalacje klimatyzacyjne w aucie stanowią miejsce do rozwoju bakterii powiązanych z różnego rodzaju chorobami. Tworzą także warunki do bytowania pleśni, grzybów oraz miejsce do gromadzenia kurzu. Wyczyszczony układ klimatyzacji gwarantuje bezpieczeństwo, pobiera mniej energii, ograniczając koszty użytkowania pojazdu i działa ciszej, zwiększając komfort jazdy.