Ze względu na łagodne zimy, wielu kierowców przez cały rok jeździ na jednym komplecie opon. Takie rozwiązanie nie zapewnia jednak całkowitego bezpieczeństwa, nawet jeśli opony oznaczone są jako całoroczne. Poznaj powody, dla których warto wymieniać ogumienie na zimowe.
Opony zimowe – czym się charakteryzują?
Najważniejszym wyróżnikiem opon zimowych jest mieszanka gumy, z jakiej są one wykonane. Jest ona znacznie bardziej wytrzymała na niskie temperatury i działanie wilgoci niż ta, której używa się w ogumieniu letnim i całorocznym. Innym ważnym czynnikiem, który sprawia, że opony zimowe sprawdzają się dobrze na śniegu i mrozie, jest struktura ich bieżnika. Jest on głęboki i bardzo rozbudowany, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie wody spod kół i uniknięcie poślizgu.
Dlaczego nie powinno się jeździć na oponach letnich zimą?
Auto wyposażone w opony letnie w warunkach zimowych będzie znacznie mniej sterowne niż było latem. Pogarsza się także jego przyczepność, co z kolei wydłuża drogę hamowania. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że nawet wykonywanie prostych manewrów stwarza zagrożenie na drodze. Niezależnie od stylu jazdy i doświadczenia kierowcy, opony letnie używane zimą powodują utratę dynamiki jazdy. Warto też dodać, że inni kierowcy na drodze nie mają świadomości, że ktoś może mieć niestosowne ogumienie i potrzebować więcej czasu np. na omijanie przeszkód.
Powody, dla których należy wymienić opony na zimowe
Mimo, że w Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej zmiany opon, jest to zalecenie, które należy traktować poważnie. W wielu krajach Europy za jazdę na ogumieniu niedostosowanym do warunków atmosferycznych można dostać wysoki mandat. Opony zimowe należy założyć, gdy temperatura spada i utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza. Dzięki temu można być przygotowanym na nagłe nadejście mrozów. Poniżej przedstawiamy listę argumentów przemawiających za wymianą kompletu na zimowy.
- Wydłużona droga hamowania.
Auto, które jeździ na oponach letnich, potrzebuje znacznie większej przestrzeni na hamowanie. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas jazdy w mieście. Wyobraźmy sobie sytuację, w której przed samochodem na letnim ogumieniu gwałtownie zatrzymuje się pojazd wyposażony w zimówki. Auto na letnich oponach najpewniej nie zdąży zahamować i wpadnie w pojazd przed sobą. Kolizja będzie bezdyskusyjnie winą kierowcy, który nie wymienił opon.
- Ryzyko wpadnięcia w poślizg.
Kolejny czynnik ryzyka w jeździe na letnich oponach zimą to zmniejszona przyczepność. Stwarza to niebezpieczeństwo szczególnie na skrzyżowaniach, podczas skręcania w lewo. Kierowca musi wtedy zachować szczególną ostrożność i jechać powoli, przez co może nie zdążyć opuścić skrzyżowania, zanim nadjadą kierowcy z naprzeciwka. Przysporzy to z pewnością dużo stresu, a w niektórych przypadkach może skończyć się nawet wypadkiem.
- Brak możliwości jazdy na oblodzonej powierzchni.
Gdy w trasie napotka się odcinek, na którym nawierzchnia jest oblodzona, kontynuowanie jazdy może okazać się niemożliwe. Jest to spowodowane niską przyczepnością – auto może nawet nie ruszyć, gdy jest tak ślisko. Punkt ten dotyczy przede wszystkim wzniesień, ponieważ nawet najmniejszy stopień pochylenia jezdni wprowadzi auto w poślizg.
- Utrudnione warunki i szybsze zużywanie.
Ogumienie zimą musi być wytrzymałe nie tylko na niską temperaturę, ale także na sól na drogach, ciągłą wilgoć czy ostre odłamki lodu. Mieszanka kauczukowa, z jakiej wykonane są opony letnie, po prostu nie jest dostosowana do takich warunków. Spowoduje to, że nawet najwyższej jakości opona po jednym sezonie będzie nadawała się do wyrzucenia.
Choć unikanie sezonowej wymiany opon może wydawać się oszczędnością, w rzeczywistości może ono wygenerować dodatkowe koszty. Ponoszenie opłat za naprawę pojazdu czy też zakup nowego kompletu ogumienia znacznie przewyższa cenę wymiany opon w serwisie. Jeśli nadal masz wątpliwości, czy powinieneś wymieniać opony i jakie wybrać, skontaktuj się z nami i umów na wizytę w najbliższym salonie Bunar.