Podczas jazdy, niezależnie od celu podróży czy długości trasy, liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Duży wpływ na nie ma widoczność, a co za tym idzie – stan szyb samochodowych. Zabrudzenia i pęknięcia utrudniają kierowcy prowadzenie i sprawiają, że szybciej się on męczy. Dowiedz się, jak możesz zadbać o szyby w swoim samochodzie, aby cieszyć się jak najwyższym komfortem jazdy.
Uszkodzenia szyb – skąd się biorą?
Szyby, podobnie jak inne części pojazdu, z czasem starzeją się i ulegają zużyciu. Dzieje się to stopniowo, łatwo więc przeoczyć powstawanie kolejnych rysek i matowienie szkła. Różnica jednak jest zauważalna – wystarczy przesiąść się do auta z nową szybą i zwrócić uwagę na to, jak zwiększa się widoczność. Starzenie się szyb jest spowodowane wieloma czynnikami. Są to między innymi drobne pyłki uderzające w szybę podczas jazdy, zużyte wycieraczki, żwir i małe kamyki, a nawet skrobaczki używane zimą. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zachować gładkość i przejrzystość szyb na dłużej.
Wycieraczki – podstawa dbania o szyby
Wycieraczki to przedmiot, który najczęściej ma kontakt z przednią i tylną szybą. W przypadku, gdy są one już zużyte i wysłużone, mogą powodować charakterystyczne zarysowania w kształcie łuku. Warto więc regularnie sprawdzać stan gumy – powinna ona być miękka i pozbawiona uszkodzeń. Tylko wtedy jest w stanie skutecznie zmiatać wodę i zabrudzenia z powierzchni szyby. Zaleca się zakładać nowe wycieraczki co najmniej raz na 6 miesięcy. W przypadku rzadszej wymiany rysy na szybie są nieuniknione, a usunąć można je tylko poprzez polerowanie, które zazwyczaj jest dosyć kosztowne.
Jak dbać o wycieraczki?
Aby wycieraczki jak najdłużej zachowały swój pierwotny kształt, warto o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim, nie należy używać ich do usunięcia śniegu z szyby – w tym celu lepiej sięgnąć po zmiotkę. Lepiej także nie włączać ich, gdy szyba jest oblodzona, ponieważ z reguły i tak nie pomogą w usunięciu lodu, a ich pióra mogą się powyginać. Warto też raz na jakiś czas usunąć z nich zanieczyszczenia, przecierając je ręcznikiem papierowym lub szmatką.
Płyn do spryskiwaczy
Płyn do spryskiwaczy pełni równie ważną rolę, co wycieraczki. Daje on piórom poślizg, co zapobiega powstawaniu drobnych uszkodzeń na powierzchni. Warto więc dbać o to, by zawsze był uzupełniony i używać go przy włączaniu wycieraczek. Ważny jest także sam rodzaj preparatu. Wysokiej jakości środki znacznie ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju. Często też posiadają w składzie składniki, które dodatkowo konserwują szybę.
Szyby samochodowe – jak o nie dbać?
Wysokiej jakości wycieraczki i płyn do spryskiwaczy to podstawowe elementy dbania o szyby w samochodzie. Jednak najważniejsza w kwestii pielęgnacji nie tylko szyb, ale i całego auta, jest systematyczność. Regularne mycie szyb pozwala uniknąć mikrouszkodzeń i na bieżąco usuwać wszelkie pojawiające się zabrudzenia. Warto przy tym pamiętać o wszystkich powierzchniach, w tym również oknach bocznych, a nawet małych, trójkątnych szybach. Dobrze także raz na jakiś czas umyć je od wewnątrz.
Jak myć szyby samochodowe?
Myjąc szyby samochodowe należy pamiętać przede wszystkim o doborze odpowiednich preparatów. Mogą one występować w postaci płynu, mgiełki, pianki lub sprayu. Warto przy zakupie upewnić się, że środek jest przeznaczony do szyb w samochodzie. Płyn do mycia okien przeznaczony do użytku domowego zazwyczaj zawiera amoniak, który może uszkodzić tapicerkę i przyciemniane szyby.
Poza odpowiednimi kosmetykami, liczą się także narzędzia pracy. Z pewnością nie sprawdzą się tutaj gąbki i bawełniane szmatki. Najlepiej wybrać ręczniki z mikrofibry, które są bardzo delikatne dla szyb i minimalizują ryzyko powstania nawet najmniejszych uszkodzeń. Nie pozostawiają one smug i są bardzo delikatne. Można kupić je na każdej stacji benzynowej, a także prać w wodzie z mydłem, dzięki czemu nadają się do wielokrotnego użytku.
Wymiana szyby na nową to kosztowne przedsięwzięcie. Lepiej więc zapobiegać uszkodzeniom niż później je naprawiać. Niektóre usterki są jednak nieprzewidziane i nieuniknione. W przypadku pęknięcia bądź poważnego zarysowania szyby najlepiej udać się do serwisu, w którym profesjonaliści zajmą się naprawą czy też wymianą szyby.