Aby móc cieszyć się swoim samochodem jak najdłużej, pielęgnować trzeba nie tylko jego karoserię, ale również jego wnętrze. Jak dbać o auto, aby zachwycało i z zewnątrz, i w środku? Dowiedz się, w jaki sposób możesz zachować czystość w swoim pojeździe.
Sprzątanie auta – od czego zacząć?
Przystępując do zabiegów pielęgnacyjnych we wnętrzu samochodu, zawsze trzeba zacząć od odkurzania. Pozwala ono usunąć z tapicerki i podłoża nagromadzony kurz, piach, sierść i inne zanieczyszczenia. Ten etap należy wykonać w pierwszej kolejności, ponieważ wtedy drobinki osadzają się na plastikowych elementach, które pod koniec sprzątania można łatwo oczyścić. Przed odkurzeniem podłogi dobrze jest wyciągnąć dywaniki na zewnątrz i porządnie je wytrzepać. Dzięki temu można pozbyć się większych zanieczyszczeń.
Jak wyczyścić tapicerkę w aucie?
Plamy na tapicerce mogą stanowić prawdziwe wyzwanie. Pozostałości po jedzeniu lub kawie najlepiej usunąć poprzez pranie. Można powierzyć to zadanie pracownikom myjni lub podjąć wyzwanie i wyprać fotele samodzielnie. Najprostszą i najtańszą metodą jest użycie kosmetyków do prania, które rozprowadza się za pomocą gąbek, ściereczek lub szczotek. W przypadku stosowania tego typu preparatów, konieczne jest uprzednie wykonanie testu na mniej widocznym fragmencie tapicerki. Wystarczy zaaplikować niewielką ilość preparatu na tkaninę i odczekać kilka minut, aby upewnić się, że nie uszkodzi on obicia. Jeśli wszystko jest w porządku, można go rozprowadzić na całej tapicerce.
Czym umyć skórę w aucie?
Skórzane elementy w aucie wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy przy tym pamiętać, że mowa tu nie tylko o fotelach. Kierownicę, boczki i elementy wokół skrzyni biegów również trzeba czyścić. Dostępny jest szeroki wybór preparatów mających ułatwić to zadanie. Aby wyczyścić skórę w aucie, potrzebne są:
- odkurzacz lub miotełka,
- delikatna szczoteczka przeznaczona do skóry,
- ściereczka z mikrofibry,
- środki przeznaczone do pielęgnacji i czyszczenia skóry.
Jak pielęgnować skórę w aucie – preparaty
Kosmetyki do skórzanych obić dzielą się na dwie kategorie: środki czyszczące i konserwujące. Te pierwsze służą do usuwania plam, nabłyszczenia skóry i zapewnienia świeżego, przyjemnego zapachu. Środki konserwujące natomiast chronią skórę przed ponownym zabrudzeniem, zmniejszają wchłanianie płynów, zapobiegają pęknięciom i zadrapaniom. Warto wykonać oba etapy pielęgnacji, aby skóra mogła jak najdłużej wyglądać jak nowa.
Podczas czyszczenia nie należy zbyt mocno szorować obicia, aby go nie uszkodzić. Na zadrapanej skórze bardziej widoczne są zanieczyszczenia i trudniej jest je potem usunąć. Aby uniknąć zacieków i przebarwień, nie można skupiać się jedynie na małych plamkach. Należy te same zabiegi wykonywać na całej powierzchni fotela, aby zachować jednolity kolor.
Jak dbać o plastiki w samochodzie?
Zaniedbane plastikowe elementy samochodu szybko matowieją i tracą swój urok. Z plastiku mogą być wykonane części zewnętrzne, takie jak atrapa chłodnicy, zderzaki czy listwy na karoserii, ale większość z nich znajduje się w środku – między innymi tunel środkowy, deska rozdzielcza, klamki czy nawet całe drzwi. W przypadku plastikowych części na zewnątrz pojazdu, można umyć je ciepłą wodą z dodatkiem szamponu lub preparatu do mycia plastiku. Aby je dodatkowo zabezpieczyć, warto zastosować preparat do konserwacji zderzaków.
Plastiki we wnętrzu samochodu mogą stać się siedliskiem dla bakterii lub grzybów, warto więc zadbać o ich czystość. Dodatkowo, nagromadzony kurz i brud może przyczyniać się do powstawania wilgoci, która powoduje parujące szyby. Żeby dogłębnie oczyścić deskę rozdzielczą i inne części, najlepiej zastosować przeznaczone do tego mleczko lub sprej, a następnie zetrzeć je miękką szmatką. Takie preparaty wnikają w strukturę plastiku, nadając mu połysku i zapewniając higienę. Aby oczyścić drobne i trudnodostępne części, można użyć małej szczoteczki lub patyczków do uszu. Pomiędzy sesjami pielęgnacyjnymi dobrze jest przetrzeć plastikowe elementy nawilżanymi ściereczkami do kokpitu. Jest to najwygodniejszy sposób na doraźne utrzymywanie czystości.
Dbanie o auto na co dzień
Aby w samochodzie panowała czystość i świeżość, nie wystarczy poddać go zabiegom pielęgnacyjnym raz na kilka miesięcy. Jest kilka drobiazgów, o które warto zadbać. Regularne sprawdzanie zawartości kieszeni w drzwiach i zabieranie wszelkich śmieci z samochodu to podstawa. Dobrze jest również zapewnić przyjemny zapach. Można postawić na klasyczne choinki wieszane na lusterku lub bardziej nowoczesne aromaty. Są one instalowane przy nawiewie, który rozprowadza zapach po całym wnętrzu.
Czyste wnętrze auta jest warunkiem koniecznym dla komfortowej jazdy. Przyjemny zapach i świeżo wyprana tapicerka pozwolą na podbicie każdej szosy i umilą trasę.