Moda na SUVy trwa i nic nie wskazuje na to, aby miała się ku końcowi. Pojazdy tego typu zebrały rzesze fanów ze względu na swój sportowy wygląd oraz komfortowe wnętrza. Jednak dobór opon do tych samochodów może przysporzyć więcej dylematów niż w przypadku sedana. Dowiedz się, czym kierować się przy zakupie opon do SUVa i jak mogą one wpłynąć na jakość jazdy.
Opony do SUVa – czym się różnią?
Opony przeznaczone do samochodów sportowo rekreacyjnych muszą spełniać konkretne wymagania. Przede wszystkim, auta tego typu są znacznie cięższe od innych modeli. Przyspiesza to zużywanie opon, przez co muszą one być o wiele bardziej wytrzymałe. Z tego względu w ich szkielecie stosuje się gęstszą sieć metalowych przewodów. Kolejną różnicą jest skład mieszanki gumowej. Ta zastosowana w oponach do SUVów lepiej znosi ścieranie i skraca drogę hamowania, która w przypadku tak ciężkiego pojazdu jest wydłużona. Ważną kwestią jest również kształt bieżnika, który ma za zadanie zminimalizować spalanie oraz poziom hałasu. Jego głębokość jest zwiększona, co ma za zadanie wydłużyć ich żywotność.
Jakie opony do SUVa?
Ze względu na specyficzne wymagania, jakie stawia ten rodzaj samochodu, najlepiej zaopatrzyć go w specjalistyczne ogumienie. W ofercie producentów opon można znaleźć modele specjalnie dedykowane SUVom. Są one dostosowane do zwiększonej masy pojazdów i znacznie bardziej odporne na zużywanie. Rzeźba bieżnika takich opon pozwala uniknąć utraty sterowności, co w przypadku pojazdu tych gabarytów byłoby szczególnie niebezpieczne. Ponadto, zwykłe opony pod ciężarem takiego auta szybko się ścierają, co wymaga częstszej ich wymiany, a to generuje dodatkowe koszty.
Czym różnią się opony 4×4 od zwykłych?
Obecnie auta typu SUV produkowane są z myślą o jeździe po asfaltowych drogach w miastach. Z tego powodu większość z nich nie jest wyposażona w napęd na obie osie. Opony 4×4, których używa się w pojazdach terenowych, przystosowane są do znacznie bardziej ekstremalnych warunków. Muszą one sprostać jeździe po piaszczystej oraz błotnistej nawierzchni. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu znacznie bardziej wyrazistej rzeźby bieżnika, dodatkowego wzmocnienia ścian bocznych oraz dużych bloków. Umożliwiają one także jazdę po gładkiej powierzchni, jednak zwiększają poziom hałasu i zużycia paliwa.
Jakie opony zimowe do SUVa?
SUVy, podobnie jak inne pojazdy, wymagają sezonowej zmiany opon. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie wymagający ze względu na mokrą nawierzchnię oraz wszechobecny śnieg i błoto. Wybierając ogumienie na te pory roku warto więc zwrócić uwagę na kilka czynników:
- bieżnik – jego wzór powinien być zdecydowanie bardziej rozbudowany niż w przypadku opon letnich,
- lamele – to falowane nacięcia obecne na klockach, które zwiększają przyczepność pojazdu na śniegu,
- rodzaj mieszanki gumowej – powinna być bardziej elastyczna i nie sztywnieć pod wpływem mrozu.
Jakie opony letnie do SUVa?
Letnie opony zazwyczaj posiadają znacznie mniej skomplikowany wzór bieżnika niż zimowe. Charakteryzuje je także brak lameli i obecność rowków chroniących przed wpadnięciem w poślizg. Wykonane są z mieszanki gumy, która gwarantuje znacznie większą sztywność, chroniąc oponę przed odkształceniem i nadmiernym ścieraniem pod wpływem wysokich temperatur. Modele opon letnich różnią się między sobą głównie kształtem bieżnika. Te o asymetrycznym wzorze sprawdzą się świetnie podczas jazdy po asfaltowej nawierzchni, natomiast w przypadku offroadu idealne będą pogłębione, symetryczne bieżniki z dodatkowym rantem ochronnym.
Jakie opony wielosezonowe do SUVa?
Opony całoroczne sprawdzą się dla tych kierowców SUVów, którzy nie borykają się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Chodzi tu głównie o mieszkańców miast, którzy nie pokonują na co dzień długich tras i poruszają się po ulicach, na których nie zalega śnieg ani błoto. Nie jest to jednak dobry wybór dla osób mieszkających w górach, gdzie zimy są zdecydowanie ostrzejsze lub na wsi, gdzie drogi dojazdowe mogą nie być odśnieżane. Decydując się na rozwiązanie wielosezonowe, należy zwrócić uwagę szczególnie na to, jak opony będą zachowywać się zimą. Powinny posiadać lamele i kanały między błotnikami, aby spełniać swoje zadania również w przypadku nagłego pogorszenia pogody. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze opony całoroczne nie zapewnią takiego komfortu jazdy, jak ogumienie stworzone z myślą o poszczególnych porach roku.
Opony zwykłe czy wzmacniane – czym się różnią?
Kupując nowe ogumienie do auta warto rozważyć także opcję opon wzmacnianych. Charakteryzuje je większa nośność. Jest to wskaźnik, który określa maksymalne obciążenie, jakie mogą wytrzymać opony. Takie efekt osiąga się poprzez wzmocnienie czoła lub stopki opony, np. poprzez zastosowanie dodatkowej warstwy osnowy. Stosuje się je najczęściej w przypadku większych pojazdów, np. vanów, jednak wiele SUVów również może na nich skorzystać
Opona wzmocniona czy nie – którą wybrać?
Stosowanie opon wzmocnionych ma wiele zalet. Zwiększają one między innymi wytrzymałość ogumienia na wysokie prędkości, co wydłuża jego żywotność. Są także bardziej odporne na uszkodzenia zewnętrzne, powstające np. podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Dzięki większej sztywności zapewniona jest stabilność, sterowność i przyczepność na poziomie wyższym niż w przypadku opon standardowych. Jednak stosowanie wzmocnionego ogumienia ma także swoje wady. Zalicza się do nich głośniejsze działanie i zwiększenie zużycia paliwa. Warto więc zastanowić się, czy rozwiązanie to faktycznie jest konieczne. Z pewnością warto je rozważyć, jeśli często podróżuje się z dużym obciążeniem lub jeśli wymagają tego zalecenia producenta.