Zestaw naprawczy do opon jest coraz częściej spotykany we współczesnych samochodach. Zdarza się, że producenci zamiast koła zapasowego w swoich pojazdach umieszczają preparaty, które mają umożliwiać naprawę uszkodzonego ogumienia. Jednak jaka jest ich skuteczność? Sprawdź, czym jest zestaw naprawczy do opon i czy warto się w niego zaopatrzyć.
Co to jest zestaw naprawczy do kół?
Zestaw naprawczy do kół ma stanowić alternatywę dla koła zapasowego. Składa się on z kompresora oraz preparatu uszczelniającego. Jego zadaniem jest umożliwienie szybkiej i łatwej naprawy uszkodzonej opony, bez konieczności wymiany jej na nową. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, które pozwala na przejechanie 50 km przy ograniczonej prędkości. Dzięki temu można dotrzeć do najbliższego wulkanizatora, który naprawi lub wymieni oponę.
Obecnie wiele nowych aut nie jest wyposażonych w piąte koło, a jedynie w zestaw naprawczy. Jest on znacznie lżejszy, a także zajmuje o wiele mniej miejsca. Jego użycie jest dziecinnie proste, a do tego jest znacznie tańszy od całego koła.
Jak działa zestaw naprawczy do opon?
Naprawa opony jest możliwa dzięki działaniu pianki rozprężającej. Ma ona formę płynną, jednak po wprowadzeniu do opony twardnieje i uszczelnia ją. Kompresor natomiast służy do uzupełnienia poziomu ciśnienia w ogumieniu.
Zestaw naprawczy do opon pozwala na przywrócenie sprawności tylko w niektórych przypadkach. Przede wszystkim, dziura nie może być większa niż kilka milimetrów. Nie sprawdzi się również wtedy, gdy uszkodzony zostanie bok opony – naprawia tylko dziury występujące na bieżniku. Preparat uszczelniający prawdopodobnie nie zadziała też dobrze w przypadku niskich temperatur.
Zestaw naprawczy do opon – jak używać?
Zestawy naprawcze różnią się między sobą w zależności od producenta. Z tego powodu najlepiej dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, która powinna znajdować się w opakowaniu. W większości przypadków naprawa opony wymaga kilku prostych kroków.
- Jeśli w miejscu przebicia opony znajduje się np. gwóźdź, nie wolno go usuwać. Dzięki temu nie powiększa się uszkodzenia, a przedmiot pełni rolę uszczelki.
- Do wentyla opony podłączyć rurkę z uszczelniaczem.
- Do pojemnika z preparatem przykręcić rurkę kompresora. W niektórych zestawach elementy te są fabrycznie połączone, co pozwala pominąć ten krok.
- Kompresor podłączyć do gniazdka w samochodzie i uruchomić na 5-7 min lub do uzyskania odpowiedniego poziomu ciśnienia.
- Następnie odłączyć kompresor i przejechać kilka kilometrów z niską prędkością, aby preparat został równomiernie rozprowadzony we wnętrzu opony.
- Ostatnim krokiem jest zatrzymanie się i dokonanie kontroli poziomu ciśnienia. Jeśli nie spadł, to znaczy, że można kontynuować jazdę do najbliższego warsztatu. Jeśli jednak poziom ciśnienia jest znacznie niższy, oznacza to, że dziura była za duża, aby mogła zostać naprawiona. W takim wypadku należy zadzwonić po pomoc drogową.
Jaki zestaw naprawczy do opon?
Zestaw naprawczy do opon nie jest jedyną możliwą alternatywą dla koła zapasowego. Jakie inne opcje są dostępne na rynku?
- Spray do naprawy opon. Działa bardzo podobnie do opisanego wyżej zestawu naprawczego, nie wymaga jednak użycia kompresora. Po użyciu pianki należy jak najszybciej wymienić oponę. Nadaje się ona do naprawy tylko bardzo małych uszkodzeń.
- Sznur do łatania opon. Jest to komplet do uszczelniania opon w przypadku ich przebicia. Taki sznur umieszcza się w dziurze za pomocą specjalnego szydła, uszczelnia klejem i odcina nadmiar. Jest to rozwiązanie najtrudniejsze i sprawdzające się tylko w konkretnych przypadkach.
Stosując produkty do naprawy opon, należy pamiętać, że jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe. Taka opona może przejechać jedynie kilkadziesiąt kilometrów. Po tym dystansie konieczna jest profesjonalna naprawa opony lub wymiana jej na nową.
Zestaw naprawczy do opon – gdzie kupić?
Zestawy naprawcze do opon różnego rodzaju dostępne są na większości stacji paliwowych, w sklepach motoryzacyjnych oraz w internecie. Można znaleźć preparaty w różnych cenach, należy jednak pamiętać, że często te najtańsze są najniższej jakości. Taki produkt nie będzie w stanie zapewnić skutecznej naprawy, przez co w razie przebitej opony i tak konieczne będzie skorzystanie z pomocy drogowej.