Letnia miesiące to nie tylko upały i długie, słoneczne dni. Wraz z temperaturą rośnie ryzyko wystąpienia niebezpiecznych anomalii pogodowych, takich jak burze, gradobicia, a nawet tornada. Jak się przed nimi uchronić podczas jazdy autem?
Czy podczas burzy można jechać autem?
Teoretycznie podczas burzy można jeździć autem, jednak nie jest to wskazane. Jeśli w trasie jest się zaskoczonym przez nagłą ulewę z piorunami, najrozsądniej zatrzymać się na parkingu oddalonym od drzew. Porywiste podmuchy wiatru mogą je połamać, a gałąź spadająca z dużej wysokości to już realne zagrożenie dla pasażerów. Z tego samego powodu lepiej zdecydować się na postój z dala od billboardów reklamowych i dużych znaków drogowych. Jeśli nie ma się możliwości zjazdu na parking, należy zatrzymać się na uboczu i włączyć światła awaryjne. To, czego trzeba unikać, to obniżone, podmokłe tereny. W takim wypadku auto może zostać podtopione. Lepiej także nie opuszczać pojazdu – auto z włączonymi światłami jest zdecydowanie bardziej widoczne dla innych uczestników ruchu niż pojedynczy pieszy na drodze.
Czy w samochodzie jest bezpiecznie podczas burzy?
Podczas burzy zaleca się pozostanie w pojeździe, ponieważ chroni on przed uderzeniem piorunów. Karoseria auta działa jak klatka Faradaya. Oznacza to, że energia elektryczna przenoszona przez piorun nie jest wchłaniana przez blachę, tylko odprowadzana do podłoża. We wnętrzu jest zupełnie bezpiecznie, oczywiście gdy nie ma się kontaktu z metalowymi elementami.
Jednak wyładowania elektryczne nie są jedynym zagrożeniem, jakie powodują burze. Często towarzyszy im intensywny wiatr, który porywa ze sobą różne przedmioty. Uderzenie nimi w pojazd może nie tylko go uszkodzić, ale także spowodować obrażenia u pasażerów. Innym niebezpieczeństwem są intensywne opady, które zmniejszają widoczność oraz powodują powstawanie głębokich kałuż, co znacznie utrudnia jazdę. W przypadku zatrzymania się na obniżonym terenie ryzykuje się nawet zalanie pojazdu. Auto więc jest relatywnie bezpieczne podczas burzy, jednak lepiej zapewnić mu odpowiednie schronienie.
Gdzie ustawić auto podczas burzy?
Jeśli podczas jazdy nagle pojawia się burza, należy bezwzględnie zwolnić i zwiększyć swoją ostrożność. Kierowcy napotkani na drodze mogą nie mieć doświadczenia w prowadzeniu w ekstremalnych warunkach, więc powolna jazda może pozwolić uniknąć kolizji. W ten sposób należy skierować się do schronienia. Miejsca w których pojazd będzie bezpieczny podczas nawałnicy, to między innymi:
- stacje benzynowe,
- duże parkingi,
- garaże podziemne.
Należy pamiętać, aby nawet po ukryciu się w bezpiecznej lokalizacji pozostawić włączone światła i silnik. Zapewni to widoczność pojazdu dla innych uczestników ruchu.
W ostateczności, jeśli jest się daleko od wszelkich schronień, można zatrzymać się na poboczu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ łatwo tam o stłuczkę, zwłaszcza przy ograniczonej widoczności spowodowanej ulewą.
Czy samochód jest bezpieczny podczas burzy?
Auto chroni kierowcę i pasażerów przed wiatrem, ulewą i piorunami, jednak samo może być narażone na inne niebezpieczeństwa. Chodzi tu głównie o grad, który może stłuc szybę, uszkodzić dach albo zarysować karoserię. Można się łatwo uchronić przed jego negatywnym działaniem. Wystarczy zakryć samochód grubym, miękkim kocem. Zamortyzuje on grad i uchroni szyby przed zbiciem, co uniemożliwiłoby dalszą jazdę. Warto mieć takie zabezpieczenie zawsze w bagażniku. Nawet w przypadku rekordowo dużych gradzin, działanie koca zminimalizuje powstałe uszkodzenia. Jeśli gradobicie jest wyjątkowo intensywne, należy przeczekać je na tylnej kanapie. Wtedy w przypadku ewentualnego rozbicia przedniej szyby można uniknąć poważniejszych obrażeń.
Stosowanie się do powyższych wskazówek powinno zminimalizować straty, jakie może spowodować burza. Warto jednak zapobiegać sytuacjom, kiedy podróżuje się w czasie nawałnicy i w miarę możliwości zaplanować jazdę na pogodne, spokojne dni.